Translate

September 16, 2014

UZYSKANIE PRAWA JAZDY I MANDATY W EGIPCIE oraz kilka ciekawostek prosto z szosy :)Procedura jest bardzo prosta, pod warunkiem, że masz wizę pobytową. Jeśli masz wizę pobytową, to ten artykuł będzie krótkim przewodnikiem jak zdobyć egipskie prawo jazdy. 

Pierwszą rzeczą, na początku - to przetłumaczyć prawo jazdy na język arabski. Można to zrobić w konsulacie twojego kraju w Kairze. Koszt tłumaczenia wyniesie średnio 100 funtów, a certyfikacja tłumaczenia przysięgłego w konsulacie 250 funtów. 

Jeśli masz europejskie prawo jazdy, najprawdopodobniej nie będziesz musiał zdawać dodoatkowych egzaminów. Zależy to jednak od policji.. To musi zostać wyjaśnione w murur (policji drogowej, która znajduje się w pobliżu obszaru Mubarak-1). Po uzyskaniu odpisu dokumentu należy udac się z nim właśnie do tego biura. Jest to budynek obok wejścia gdzie znajduje się okienko dla obcokrajowców.

Następnie należy złożyć podanie o uzyskanie egipskiego prawa jazdy.  Pracownik policji drogowej pomoże Państwu wypełnić  wniosek, według przepisów State Security Service aby nabyć prawo posiadania licencji jak obywatele Egiptu. Pierwsze to aplikacja która zajmie około 21 dni. Pocieszające jest to, że nie będą Państwo wezwani do Państwowej Służby Bezpieczeństwa State Security Service na rozmowę, jak to było wcześniej. 

Po tygodniu lub dwóch - trzech, należy dostarczyć świadectwo zdrowia celem  zdania egzaminu. Dwa zdjęcia jak w paszporcie, piętnaście minut wolnego czasu i 50-100 funtów, w zależności od szpitala, w którym się aplikuje celem otrzymania tej informacji. Ponadto, gdy informacje już są gotowe - właściciele nieruchomości muszą zrobić kopię umowy sprzedaży do swojego mieszkania, jeśli są dostępne, lub przynieść rachunek z firmy elektrycznej na swoje imie i nazwisko.

Następnie ponownie udajemy się do murur (policja drogowa, która znajduje się w pobliżu obszaru Mubarak-1), ale tym razem aby znaleźć pracownika Panią Madame Sabah. Przekazać mu cały pakiet dokumentów, a także zdjęcia. Ona sprawdza dokumenty, wraca z powrotem, wypełnia niezbędne formularze i ustala czas, kiedy trzeba się pojawić na egzaminie. 

Co jest najbardziej godne uwagi w tej historii, przynajmniej na razie, nie jesteś zmuszony do egzaminu teoretycznego. Egzamin jest praktyczny. Jesli nie zdasz, możesz zdać egzamin następnego dnia, aby uzyskać prawo. 

Proces uzyskiwania certyfikatu trwa około dwóch godzin. Może mniej, może więcej, jak masz szczęście. Rano, około 09:30 należy udać się do wejścia do pierwszego budynku, i w oknie dla cudzoziemców potwierdzić, że wczoraj zdałeś egzamin na prawo jazdy więc czekamy na licencję. Pracownik, który siedzi w oknie (zwykle jest to pan Mustafa lub panYoussef, bardzo  mili ludzie, należy zauważyć), pomogą Ci w wszystkich zawiłościach. Gdy formalności sa załatwione po uiszczeniu opłatyzostnie wydane ci plastikowe prawo jazdy. Uff...

koszty: 

1. Tłumaczenie prawa jazdy w centrum Arabski Lingua w Hurghadzie - 100 LE 

2. tłumaczenie prawa jazdy w konsulacie polskim w Kairze - 250 LE 

3. Świadectwa zdrowia w szpitalu w egipskim Al - Kawthar - 100LE 

4. Zdanie egzaminu - 350 LE. 

5. Opłatyza wydanie plastikowego prawa jazdy - 80 LE. Kary za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Egipcie 

300-1500 le lub 6 miesięcy w więzieniu - molestowanie seksualne przez kierowcę w samochodzie [!!!] / takie sprawy należy zaraportować na policjii podając np numer taksówki/

100-1500le lub 6 miesięcy w więzieniu za zanieczyszczenie otoczenia -   śmieci, głośny hałas / tu trąbią wszyscy a ekologiczne podejcie do czystości ulic jest bardzo nikłe więc ten mandat praktycznie nie istnieje

100-300le - nie zapięcie pasów/ wszyscy zapinają pasy głównie przed check-pointami policyjnymi lub wtedy kiedy wyje czujnik w samochodach/

1500-3000le lub więzienie - stosowanie anty-radaru

100-500le jazda bez licencji 

1000-3000le jazda pod prąd

20.000 le lub 6 miesięcy w więzieniu - posiadanie narkotyków / za wykazanie większej ilości grozi nawet kara smierci

50LE-rozmowy na komórkę w czasie jazdy / oczywiście dlatego rozmawiają przez telefon tu wszyscy/

50LE - jedzenie i picie podczas jazdy / jak zwykle połowa Hurghady jeździ z gorącą herbatą w ręku/

50LE - dzieci na przednim siedzeniu / często można spotkać dzieci na przednim siedzeniu po lewej stronie siędzące wesoło na kolanach kierowcy/

250le - przejechanie na czerwonym świetle 

500LE - jazda pod wpływem alkoholu

500LE - jazda samochodem bez tablic rejestracyjnych 

50LE - przekroczenie prędkości o 10 kilometrów na godzinę 

100LE - przekroczenie prędkości o 20 kilometrów na godzinę 

150le - przekroczenie prędkości o 30 kilometrów na godzinę 

30LE - naruszenie parkingowe

Jeśli mogłabym coś dodać od siebie to powinny być wlepiane bezwzględne mandaty za nie posiadanie i nie włączanie świateł po zmroku. Na obrzeżach Hurghady jest to szczególnie niebezpieczne. W porównaniu do polskich przepisów nie istnieją takowe zabraniające tzw tuningu świetlnego dlatego samochody w Egipcie wyglądają czasami jak jeżdżące dyskoteki :)

Poza tym obok siebie parkują osły, więlbłądy i marcedesy. Owe wielbłądy podróżują z tyłu na samochodowych przyczepkach, czasami w samochodach podrózuje również i po 8-9 osób, gdzie dwie z nich siedzą w otwartym bagażniku.

Wieczne trąbienie jest tu normalne i generalnie najwazniejszym przepisem ruchu drogowego jest to: KAŻDY KTO JEST PRZED TOBĄ MA PIERWSZEŃSTWO.

pamietajcie o tym