Translate

January 21, 2013

Fashion Fict Faction by L.M.Production. czyli co starożytne Egipcjanki w kosmetyczce nosiły :)

Dzisiaj poruszymy bardzo ciekawy temat czyli co starożytne Egipcjanki w swych kosmetyczkach nosiły. A nosiły mociumpanie pół apteki. Miały w swych zasobach więc różnorakie kremy , do których produkcji używano tłuszczy mineralnych i roślinnych, tłuszczy zwierzęcych / gęsiego, rybiego, z krowy i z hipopotama/ , mleka, miodu i wosku.

Do tego mieszano owe tłuszcze ze składnikami roślinnymi a więc z olejkiem z oliwek, safloru, krokosza / do dziś używanego jako składnik mydła/ rącznika pospolitego / olej rycynowy/ oraz drzewa moringa / który do dziś polecany jest do pielęgnacji i zmiękczania skóry i włosów/ oraz na przykład wyciągiem z nagietka

Kosmetyki Egipcjanek składały się również ze sproszkowanych minerałów czyli na przykład z soli wymieszanej z miodem LUB proszek alabastrowy z węglanu sodowego / stosowany do dziś/ mazidła owe nasze drogie Panie stosowały do oczyszczania skóry twarzy i dekoltu.

Te, które było na to stać kąpały się w kozim mleku / prekursorka Kleopatra/ Kąpiel droga ale dzisiejsza medycyna wie iż zawiera alfa-hydrokwasy – wygładzające i uelastyczniające skórę.

Kiedy pisałam Wam w 2010 o modzie panującej nam miłościwie w starożytnym Egipcie czyli o ogromnych perukach, gdzie wstawiano dziurawy uperfumowany ostrosłupek nikt nie przypuszczał, że perfumy w formie olejków do dzisiejszego dnia będą zachwycać wszystkich przyjezdnych i zostaną tak zwaną ekstraklasą przemysłu perfumeryjnego. Zresztą sama mam używam i wolę te olejki bardziej niż śmierdzące alkoholem wytwory z perfumerii.

kremy do włosów, peruk i wszelkiej sierści które Wam opisałam, również polecam, bo moje drogie koleżanki, które je używają aż pieją z zachwytu.

Uściski! Lea


Egipska kosmetyczka z około 1400 r. p.n.e.

p/s pracę na temat egipskich kosmetyków będziemy zawdzięczać Pani Roksanie Burek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, dzięki której powstał ten tekst.