Translate

November 20, 2012

I love the world czyli post dla fanów Star Wars. The real Tatooine
Każdy fan sagi zna małą pustynną planetę Tatooine w Sektorze Arkanis. Luke Skywalker obszedł ją sobie wesoło wzdłuż i wszerz. Aż dziwne, że pył nie zatkał jego kumplom podzespołów i nie spowodował zwarcia obwodowego w nasmarowanych olejkiem stawach i trybikach :)

Planeta wyglądająca jak żywcem wyjęta z wiosek wyrastających z pustynnego piachu północnej Afryki - istnieje bowiem na prawdę i nazywa się Tataouine.

Wioska w Tunezji była domem dla wędrujących ludów oraz miejscem dla Ksour / z arabskiego quṣūr, “castles” czyli zamki/ - niesamowitych warownych spichlerzy używanych przez ludność Berberów i Nomadów.
Zwane Ksar Ouled Soltane zostały one wzniesione na wzgórzach aby lepiej chronić żywność przed najeźdźcami. Każdy kto próbował podkraść się pod spichlerze był dobrze widoczny.

Pomimo milionów chętnych zobaczenia na własne oczy mitycznej wioski, prawie nie istnieje tam infrastruktura turystyczna. Brak jest hoteli i restauracji więc turyści zatrzymują sie tu przejazdem.

I może dobrze.

Nie zawsze wszystko co może zostać masowym produktem turystycznym, musi się takowym stać. Lepiej niech ta odrobina tajemnicy i wrażenia, że coś jest tylko dla nas i jest wyjątkowe trwa jak najdłużej...

Uściski!
GrossBoss

My Facebook.