Dzisiaj z okazji Hallowen opowieść jak zwykle bardzo archaiczna i lekko z dreszczykiem czyli o tem kto wymyślił protezę i dzieki komu sąsiad sie nie wywracał.
A nie wywracał się na nodze z brązu jakiś odziany w togę człek z Kapui / bo tam odkryto a nauka klepnęła iż to prawda pierwszą protezę nożną/ Nie wiem panie jak ten pan tą nogę za sobą ciągnął,bo noga z brązu panie to prawie jak z bajki o śpiącej królewnie jak z kamienia. Więcej trudu niż korzyści z przemieszczania się.
Taki pirat na przykład. Strugał z drewna i przynajmniej mógł kogoś kopnąć. Kapuańczyk nie mógł. Za to pewnie wygladał dostojniej te 300 lat. p.n.e.
Nie moge Wam pokazać nogi z bązu bo zniszczyła się podczas II wojny światowej ale jej kopia leżakuje sobie / a raczej stoi/ w Londyńskim Muzeum Nauki.
Noga owa była do tej pory najstarsza.
Ale...
Wróćmy do Egiptu moi mili.
Kiedy w Tebach odkopano grób córki kapłana, która zmarła w wieku około 50-60 lat, okazało sie iż ma na stopie poniższą protezę dużego palucha wykonaną ze skóry i drewna. Proteza zgina sie w naturalny sposób, więc trzeba przyznać, że starożytni oprócz budowania fajnych konstrukcji, umieli też wymyślać wszelakie medykamenta i dodatki ortopedyczne. Proteza ta pochodzi z 950 do 710 r. p.n.e
Drugim bardzo fajnym paluchem przyjacielem-stopnym był jeszcze starszy paluch wykonany z lnu, kleju i gipsu)i pochodzi z 1295 do 664 r. p.n.e. Ten okaz niestety nie zgina się, ale nosi ślady użytkowania, więc pewnie działał sobie przaśnie przez wiele pokoleń, przechodząc z ojca na syna, z syna na wnuczkę i z wnuczki na córkę lub syna sąsiadów jak mu pożyczyli.
I Państwo pozwolą iż przedstawię dr Jacky Finch z Uniwersytetu w Manchesterze, która zaprosiła dwóch ochotników aby pochodzili sobie w egipskich protezach oraz zrobili review produktu.
Mogli w sumie zrobić taki konkurs GIVE AWAY / szafiarki maja wprawę/
Polub Świat protez na Facebooku
Polub mój profil na Facebooku
a w nagrodę dostaniesz możliwośc amputacji części stopy i ponoszenie skarbów starożytności przez dwa dni
Chceta?
No pewnie, że chceta!
Uszanowania
GrossBoss
p/s Jakby ktos chciał na żywo te paluchy akrobatyczne obejrzeć to Pierwszy przechowywany jest w Muzeum Egipskim w Kairze, a drugi w British Museum w Londynie.